İstanbul Film Festivali 8 Nisan’da başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafınca düzenlenen, Türkiye’nin en büyük internasyonal beyazperde etkinliği İstanbul Film Festivali, bu yıl 41. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Türkiye ve dünya sinemasının en nitelikli ve başarı göstermiş örneklerinden yıldız oyuncular ve usta yönetmenlerle söyleşilere, tekrardan sinemalara dönen 41. İstanbul Film Festivali, bu yıl 8-19 Nisan tarihleri içinde yapılacak.

41. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve gizli saklı hazinelerin aralarında olduğu 135 uzun ve 22 kısa metrajlı filmden oluşan varlıklı programıyla festival takipçileriyle buluşuyor. Festival kapsamında 12 günde, 14 bölümde 43 ülkeden 164 yönetmenin filmleri gösterilecek. Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, konserler ve hususi etkinlikler de yer alacak.

Görgün Taner, Gülin Üstün, Kerem Ayan

Görgün Taner, Gülin Üstün, Kerem Ayan

41. İstanbul Film Festivali’nin programı 22 Mart Salı sabahı İKSV’nin Konaklama ve Mekân Sponsoru The Marmara Hotel Bölme’de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, “Baharı da artık sabırsızlıkla beklediğimiz bu yılda, hepimizin beyaz perdenin getireceği bu şenliğe fazlaca ihtiyacı bulunduğunu düşünüyorum. İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek filmler, atölyeler, söyleşilerle bu yıl da Nisan’da beyaz perdenin İstanbul’da bir şenlik olarak yaşanacağını umuyorum…” dedi.

Baba (The Godfather)

Baba (The Godfather)

Festival programı ve etkinlikleriyle ilgili detaylı detayları aktaran İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan Internasyonal Yarışma, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel, Ulusal Kısa Film Yarışmalarında ve bu yıl ilk kez yarışmalı bir bölüme dönüşen Genç Ustalar’da yer edinen ve Seyfi Teoman İlk Film Ödülü için yarışacak filmleri deklare etti.

Festivalin açılış filmi Andreas Dresen imzalı Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı

Rabiye Kurnaz George W. Bush'a Karşı

Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı

Festivalin açılışını, dünya prömiyerini Şubat 2022’de Berlin Film Festivali’nde meydana getiren ve En İyi Başrol Performansı (Meltem Kaptan), En İyi Senaryo, Sanat Sinemaları Birliği Ödülü kazanan Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı meydana getirecek. Köln’de yaşayan güldürmen, yazar, sunucu ve oyuncu Meltem Kaptan’ın kuvvetli Rabiye performansı kendisine Berlin Film Festivali’nde En İyi Performans Ödülü’nü getirdi. Tiyatro, opera ve film yönetmeni Andreas Dresen’in Geceyi Bekleyenler, Yolun Yarısında ve Yarı Yolda adlı filmleri, geçtiğimiz yıllarda İstanbul Film Festivali programında yer almıştı.

Festival Filmleri 7 Salonda Sinemaseverlerle Buluşacak

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi Oditoryumu, Nişantaşı’nda CineWAM Premium+ City’s (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Beyaz perde Evi olmak suretiyle 7 salonda yapılacak. Gösterimler her yıl olduğu benzer biçimde 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30’da yapılacak.

İstanbul Film Festivali Beyaz perde Onur Ödülleri

İstanbul Film Festivali tarafınca beyazperdeye gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Beyaz perde Onur Ödülleri bu yıl iki kıymetli oyuncuya, Meral Çetinkaya ile Gülsen Tuncer’e verilecek. Sanatçıların ödülleri 7 Nisan gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak Açılış Töreni’nde sunulacak.


17. Köprüde Buluşmalar

Her yıl Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri internasyonal beyazperde profesyonelleriyle buluşturan ortak yapım, eğitim, networking platformu ve Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar, 14-15-16 Nisan tarihlerinde düzenlenecek. Bu yıl 17. si gerçekleştirilecek, Türkiye’de bu alanda meydana getirilen ilk etkinlik olma hususi durumunu taşıyan Köprüde Buluşmalar, Film Geliştirme, Work in Progress ve Komşular atölyelerinde Türkiye’den ve komşu ülkelerden sinemacılara uzun metraj tasarı ve belgesel projeleriyle post-prodüksiyon aşamasındaki filmlerinin internasyonal çapta ilk sektörel sunumlarını yapmak için olanak yaratırken, atölyesiyle artistik ve finansal ortak yapımlar için de zemin hazırlıyor.
Detaylı program için: https://film.iksv.org/tr/koprude-bulusmalar